Aktualności:

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Tambulka16

Strony: [1]
1
Zdrowie Kota / Czy kot może mieć Astmę ?
« dnia: Marzec 21, 2012, 07:18:13 am  »
tak się zastanawiam czy mój kot może mieć astmę, kiedyś czytałam że istnieje taka choroba u kotów.

2
Tematy o ptakach / Samopoczucie Nimfy
« dnia: Marzec 07, 2012, 04:59:46 pm  »
Czubek Nimfy może powiedzieć wiele o jej samopoczuciu.

Gdy papuga jest zadowolona, trzyma czubek położony a jedynie koniec jest uniesiony.

Zdenerwowany lub zainteresowany ptak podnosi czubek prosto do góry i koniuszki piór leżą trochę do przodu,
a wystraszony kładzie i syczy by odstraszyć przeciwnika, jest gotowy by walczyć, lub odlecieć, w zależności od sytuacji.

3
Zachowanie Kota / Dlaczego kot przynosi właścicielowi myszy?
« dnia: Marzec 07, 2012, 04:14:17 pm  »
Kot niekiedy okazuje uczucie przynosząc właścicielowi zabitą zdobycz.

Jednak niektóre koty robią to dlatego, gdyż uważają swoich właścicieli za nieudolnych łowców (niczym kocięta), których należy karmić i nauczyć polować.

Od teraz będziecie wiedzieć dlaczego Wasz kot przynosi Wam myszki :)

4
Zdrowie Psa / Wiecie że psy mogą wykryć raka węchem.
« dnia: Marzec 07, 2012, 04:11:49 pm  »
Pierwsze wzmianki o tym, że psy mogą wykryć nowotwór węchem pojawiły się w 1989 roku. Kolejne badania potwierdziły tę prawidłowość, udowadniając, że psy są w stanie wykryć nowotwory skóry, pęcherza, jelita oraz sutka.

Uważa się, że nowotwory wytwarzają "lotne chemikalia", które mogą być wykryte przez węch psa. Na potrzeby badania naukowcy wytrenowali pod tym kątem 4 psy: dwa owczarki niemieckie, owczarka australijskiego oraz labradora.

Przebadano również trzy grupy pacjentów: 110 zdrowych osobników, 60 z rakiem płuca i 50 z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP) prowadzącą do zwężenia oskrzeli.  Wydychali oni powietrze do tubek wyłożonych miękkim, wełnianym materiałem, który dobrze pochłania zapachy.

Z kolei psy wąchały tubki i siadały naprzeciw osoby, u której wykryły zapach nowotworu.

Okazało się, że psy trafnie wykryły zapach w 71% przypadków. Naukowcy zauważyli, ze psy nie myliły zapachów charakterystycznych dla przebiegu POCHP lub procesu palenia.

Jak komentuje dr Thorsten Walles, autor badania ze szpitala Schillerhoehe: "Oddech pacjentów cierpiących na raka płuca jest  bogatszy w inne składniki chemiczne niż oddech zdrowego człowieka, a czuły węch psa jest w stanie wykryć tę różnicę już na wczesnym etapie choroby. To tylko potwierdza obecność stałego markera raka płuc".

Ze względu na małe prawdopodobieństwo, aby psy stały się stałym elementem wyposażenia przychodni, naukowcy pracują nad opracowaniem "elektronicznych nosów", które byłyby w stanie wykryć ten sam związek chemiczny, co pies. Sam związek lub kombinacja zapachów nie zostały jeszcze odkryte.

Badacze dodają ze smutkiem, że niestety psy nie potrafią przekazać człowiekowi składu biochemicznego zapachu raka.

5
Żaba / Żaba rogata do terrarium
« dnia: Marzec 07, 2012, 04:08:50 pm  »
Żaba rogata (Ceratophyrys ornata) to duży i ciekawie ubarwiony płaz. Łatwy w utrzymaniu i długowieczny, idealnie nadaje się na domowego pupila.

Występowanie

Żaba ta zasiedla deszczowe lasy Środkowej i Południowej Ameryki, głównie w Argentynie i Brazylii, ale również w Urugwaju. Jest to żaba typowo naziemna, o skrytym trybie życia. Zagrzebuje się w wilgotnej ściółce wystawiając jedynie głowę. Aktywna głównie w dzień, ale jej aktywność może być uzależniona od dostępności pokarmu.

Wygląd

Żaba rogata ma krępą budowę ciała. Samice dorastają nawet do 15 cm długości, samce są nieco mniejsze. Głowa jest niewyodrębniona od reszty ciała, a dosyć duży otwór gębowy sprawia, że ma się wrażenie jakby żaba ta była „paszczą z nogami”. Szczęki zaopatrzone są w wyrostki rogowe do przytrzymywania zdobyczy. Nad oczami posiada twory skórne, dzięki którym zawdzięcza swoją nazwę. Nogi są krótkie i masywne (podobnie jak u ropuch). Ciało chropowate o zróżnicowanym ubarwieniu. Zwykle żaby te są zielono żółte z brązowymi plamami, czasem kolor jasnobrązowy zastępuje zielony. Spód ciała jest zawsze biały. Występują w hodowli także w formie albinotycznej.

Warunki utrzymania

Z powodu skłonności do kanibalizmu oraz zdolności do połknięcia ofiary swojej wielkości, trzymamy je oddzielnie i łączymy jedynie w okresie godowym. Zbiornik, w którym trzymamy te żaby, powinien mieć wymiary co najmniej 50x30x30 cm (długość x szerokość x wysokość) a młodym żabom wystarczy zbiornik o wielkości 15x15x15 cm. Możemy je trzymać zarówno w terrarium jak i w akwarium zakrytym od góry. Za ściółkę może posłużyć luźny torf kokosowy, mech czy ziemia odkwaszona (można stosować także ich mieszanki). Nie polecam używania żwirku czy samego piasku, gdyż żaba może się poocierać w trakcie zagrzebywania. Ściółka powinna mieć głębokość około 10 cm dla dorosłych, a 5 cm dla młodych żab. Do terrarium wstawiamy miseczkę z wodą takiej głębokości, aby żaba mogła stać w wodzi „po dziurki w nosie”. Woda w zbiorniku powinna być często wymieniana (najlepiej używać w tym celu wody przegotowanej i odstanej, nigdy destylowanej czy prosto z kranu).

Żaby te nie niszczą roślin, więc możemy w terrarium posadzić kilka lubiących wilgoć kwiatów. Wystrój możemy urozmaicić kawałkami kory, łupinami kokosa czy korzeniami akwarystycznymi.

Ważna w utrzymaniu w dobrej kondycji tych żab jest duża wilgotność, która powinna wahać się w przedziale 80-100%. Z tego powodu należy dwa razy dziennie zraszać terrarium lub zaopatrzyć się w foger (urządzenie do wytwarzania pary). Podczas zimy wilgotność można obniżyć do 65%.

Z racji tak dużej wilgotności, oraz z powodu tego, że żaby te dosyć mocno brudzą, ściółkę należy wymieniać przynajmniej raz na miesiąc (nawet wtedy, gdy posiadamy zbiornik przelewowy). Tak częsta wymiana ściółki spowodowana jest tym, że żaby te nie tolerują dużego stężenia związków azotowych w glebie.

Temperatura w ciągu dnia powinna wahać się między 23 a 28oC, w nocy natomiast nie powinna spadać poniżej 20oC. Do ogrzania terrarium stosujemy żarówki lub świetlówki, nigdy kabli czy mat grzewczych, ponieważ żaba zagrzebując się może się poparzyć lub wyschnąć. Światło powinno palić się około 12 godzin. W okresie zimowym możemy obniżyć temperaturę nawet do 16oC a długość dnia do 10 godzin. Żaby te nie wymagają promieni UVB.

Pokarm

Jest to bardzo niewybredny i żarłoczny płaz. Potrafi zjeść ofiary znacznych wielkości. Dlatego z jej karmieniem nie powinno być problemu. Młode chętnie zjadają karaczany, świerszcze, szarańcze i plankton łąkowy. Możemy podawać również dżdżownice czy małe rybki akwariowe. Pamiętać należy o tym, by co drugie karminie podawać preparat mineralno- wapienny. Młode żaby możemy karmić obficie, codziennie lub co dwa dni. Dorosłe mogą dostawać również gryzonie odpowiedniej wielkości, dorosłą szarańczę czy większe rybki słodkowodne. Należy natomiast ograniczyć częstość karmienia do jednego, dwóch w tygodniu.

Rozmnażanie

W terrarium udaje się niezwykle rzadko. Przed przystąpieniem do godów należy te żaby przezimować. Zimowanie to polega na obniżeniu temperatury do około 16-18oC oraz wilgotności do 60%. Zimowanie najlepiej przeprowadzać od października do lutego. Podczas tego procesu przestajemy żaby karmić. Żaby podczas spoczynku budują kokon z wylinek, który chroni je przed niesprzyjającymi warunkami środowiska.

Do godów przystępują żaby nie młodsze niż trzy lata. Po spoczynku należy przełożyć żaby do zbiornika wodnego z zamontowaną deszczownią (będzie imitować opad deszczu) oraz zwiększyć temperaturę do 32oC. Płazy te po przestawianiu do takiego środowiska powinny w ciągu jednego, dwóch dni przystąpić do godów. Jeśli tak się nie stanie należy proces powtarzać z tygodniowymi przerwami przez miesiąc.

Gdy gody dojdą do skutku, samica może złożyć nawet do 1000 jaj skrzeku. Kijanki wykluwają się już po dobie. Kijanki są drapieżne, więc karmimy je najpierw solowcem czy nicieniami, potem większym żywym pokarmem akwarystycznym. Ważne jest by karmić je obficie, aby zapobiec kanibalizmowi. Najlepiej jednak przetrzymywać kijanki pojedynczo lub w niewielkich grupach, dzięki czemu zmniejszy się rywalizacja o pokarm i kijanki będą szybciej rosły. Przeobrażanie następuje około czwartego tygodnia od wylęgu. Żabki z niezresorbowanym jeszcze ogonem odławiamy z wody i umieszczamy w pojemniku z wilgotnym podłożem.

Uwagi

Żaby rogate mogą dotkliwie ugryźć, więc nie należy karmić ich z ręki. Posiadają także w swojej skórze substancje trujące, ale zwykłe umycie rąk po obsłudze tego płaza wystarczy, aby zneutralizować, niegroźną zresztą dla zdrowia człowieka, toksynę.

6
Patyczak / Ciekawostki o patyczakach
« dnia: Marzec 07, 2012, 04:06:53 pm  »
Larwa patyczaka będzie szybciej rosła jeśli w terrarium będzie cieplej.

Straszyki i patyczaki żywią się liśćmi: malin , jeżyn , sałaty , kapusty , melisy , trzykrotki i bluszczu. najzdrowsze liście dla tych owadów są liście malin i jeżyn w zimę można podawać liście doniczkowe takie jak na przykład liście trzykrotki.

7
Tematy o akwarystyce / Odp: Ciekawostki ze świata ryb
« dnia: Marzec 07, 2012, 04:02:36 pm  »
To ja napiszę o bojowniku.

Bojownik syjamski, bojownik wspaniały (Betta splendens)
Z uwagi na niedobór rozpuszczonego w wodzie tlenu na terenach występowania ryba ta wykształciła u siebie tzw. labirynt, dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym. Jedynie młode osobniki nim wykształcą ten narząd, wykorzystują skrzela.

Labirynt, narząd błędnikowy - dodatkowy narząd oddechowy umożliwiający rybom zaliczanym do błędnikowców (zwanych też labiryntowymi) oddychanie powietrzem atmosferycznym. Ryby te, nie mając możliwości zaczerpnięcia powietrza z powierzchni, mogą po prostu utonąć w wodzie. Wszystkie jednak ryby z tego rodzaju przed wykształceniem labiryntu korzystają ze skrzeli.

Labirynt zawdzięcza swoją nazwę bardzo dużej ilości kostnych blaszek, pokrytych cienkim nabłonkiem zawierającym krew. Tlen pochodzący z powietrza znajdującego się w sąsiedztwie jest pochłaniany przez nabłonek i rozprowadzany po organizmie ryby. Po wyczerpaniu zapasów tlenu powietrze jest uwalniane przez pokrywy skrzelowe.

8
Uwagi - Sugestie - Pytania ... / Odp: Co z konkursami
« dnia: Marzec 05, 2012, 10:48:13 am  »
A jakie były konkursy poprzednio i jakie nagrody ?

9
Rozrywka - Kawały / Kocie opowieści
« dnia: Marzec 04, 2012, 05:16:54 pm  »
Zaspany weterynarz odbiera w środku nocy telefon, z drugiej strony zdenerwowany kobiecy głos:

- Panie doktorze, nasz kociaczek źle się czuje, co robić?!

Nie do końca obudzony weterynarz zrozumiawszy "cielaczek" zamiast "kociaczek", po wysłuchaniu opisu objawów mówi:

- Proszę mu dać szklankę oleju rycynowego, rano wpadnę i go zbadam.

Rankiem weterynarz udał się pod podany adres, powitała go sympatyczna gospodyni.

- Jak się czuje nasz cielaczek? - zapytał.

- Ależ panie doktorze, pan źle zrozumiał - to kociaczek, nie cielaczek!

- Oj, to fatalnie! Co z nim?

- Wie pan, daliśmy kociaczkowi szklankę rycynusu, ale tylko mu się pogorszyło. Teraz to jasne, dlaczego.

- Strasznie przepraszam, a gdzie on teraz jest?

- W ogrodzie i pomagają mu trzy kotki. Jeden kopie dołki, drugi zasypuje, a trzeci przeciąga go od dołka do dołka.

10
Uwagi - Sugestie - Pytania ... / Pozostałe tematy
« dnia: Marzec 04, 2012, 04:01:28 pm  »
Może zamiast tej nazwy to dać Hyde Park, i oczywiście dodać tu kilka działów, na pewno brakuje Rozrywka /Humor

może jeszcze jakieś ...

Strony: [1]